Ольфакторика: що це таке і чому для нас так важливі аромати

Ольфакторика: що це таке і чому для нас так важливі аромати

Христина Курганська – ольфакторна експертка, засновниця і керуюча партнерка агентства аромабрендингу Ol.factory і парфумерного бутика Kamana 

Я перечитала багато джерел, але ніде точно не вказано, коли людина вперше в історії вирішила використовувати ароматичні речовини. Хоча точно відомо, що вже у ІІ тис. до н.е. месопотамська доглядачка палацу Таппуті робила на глиняних табличках позначки про властивості ефірних олій і про технології отримання дистильованої води. А в античні часи такі олії активно використовувалися в побуті, медицині, були показником достатку й успішності. Тоді ж виникло слово «ольфакторний» (лат. – olfactorius), тобто має відношення до запаху, а з часом це переросло в окремий напрям, що вивчало вплив ароматів на поведінку людини, – ольфакторику.

 Можливо, скажу парадоксальну річ, але парфумерія, яка черпає багато з ольфакторики, зародилася не тому, що людству подобалися приємні запахи, а зовсім навпаки. Люди використовували ароматичні поєднання зі звичних або екзотичних компонентів, щоб якось маскувати амбре немитого тіла або неприємних запахів від вигрібних ям. Досить швидко люди зазначили дивовижний вплив запаху на поведінку навколишніх. Майстри-парфумери почали аналізувати різні компоненти і помітили: лаванда має заспокійливий ефект, цитрусові – бадьорять, а запах сандалу, мускусу або амбри створює атмосферу достатку і багатства.

 Чому запахи впливають на нашу поведінку?

 Поділюся цікавою інформацією: ідея про управління власністю в стародавні часи була не новою і вже тоді було відомо, що таке афродизіаки. Речовини, які можуть посилювати статевий потяг і зацікавлювати партнера, використовувалися в усі часи. Інша річ, що довгий час цим усе й обмежувалося. Саме дослідження ольфакторних фахівців і парфумерів допомогли зрозуміти: запах може працювати не тільки в сексуальній сфері. Психологія ароматів куди ширша і сильніша, оскільки наше тіло відгукується на них без прямої участі свідомості. Так уже влаштована фізіологія людини: я роблю вдих – і нюхові цибулини в носі вловлюють частинки запахів, передаючи їх безпосередньо в лімбічну систему, яка відповідає за безліч найважливіших функцій. Сон, пам’ять, емоції, вироблення деяких гормонів – усе це в наших з вами організмах регулюється саме лімбічним відділом мозку, причому свідомість тут не бере особливої участі, наші реакції – підсвідомі.

Я не дарма згадала пам’ять. Запахи створюють «ольфакторні якорі» – зв’язку «аромат + спогад», які завжди існують тільки разом. Протягом життя в нашому мозку формується карта запахів, де зберігаються ці якоря. Кожен аромат, з яким ми стикаємося, «записується» мозком. Таких записів у дорослої людини в середньому близько 10 тисяч. Ці записи наша підсвідомість використовує дуже активно: коли я чую знайомий аромат, його запах провокує не просто моє згадування, а й занурення в емоційний стан, відповідний цьому спогаду. Наприклад, я дуже люблю аромат свіжої випічки. Коли вловлюю його, одразу згадую про домашній затишок. А ще просто обожнюю аромат мандаринів, що навіює думки про Новий рік, навіть якщо за вікном спекотне літо. 

Аромат як інструмент управління настроєм

Розкрию маленький секрет: підбираючи певні комбінації запахів, можна спрямовувати поведінку людини, взаємодіяти з її станом і навіть провокувати на конкретні дії. У професійній парфумерії набір таких комбінацій називають парфумерним гардеробом. Точно так само, як людина підбирає певний одяг і аксесуари під конкретну подію, так і різні аромати доречні в різних ситуаціях. Запах – це найпростіший спосіб переналаштувати себе. Адже реакції кожного з нас залежать від настрою, ну а настрій можна перемикати, використовуючи ті чи інші аромати. Тому, наприклад, коли я йду на побачення, ні за що не використовую парфуми з ветивером, адже він надає рішучості і допомагає вирішувати складні завдання. Думаю, ви погодитеся зі мною, що це не найкращий стан для романтичного вечора. Аромати – це дуже велика і неймовірна цікава тема. І дуже скоро я продовжу знайомити вас з їх незвичайними секретами.

Comments (1)

    • SpecialistMR
    • 2023-04-04 01:05:29
    Здравствуйте. Я частный специалист, меня зовут Михаил. Помогу вам увеличить посещаемость сайта и число заказов, решу все имеющиеся проблемы. Я специализируюсь на создании, доработке и продвижении сайтов. Работаю в этой области с 2004 года. Умеренные цены, гарантия результата, готов заключить договор. Нацелен на взаимовыгодное сотрудничество. Основные направления моей деятельности: 1. Создание сайтов разных видов и уровня сложности. Создаю интернет-магазины, сайты компаний, лендинги, блоги и многое иное. 2. Решение любых проблем с сайтом и внутренняя оптимизация. Исправлю проблемы, сделаю сайт более качественным (улучшение конверсионных качеств, расширение семантического ядра, подготовка к продвижению, работа со структурой и многое иное). 3. Продвижение в поисковых системах по значимым для вас запросам. 4. Работа с социальными сетями и ютубом. Могу создать, наполнить и продвинуть требуемый вам канал или группу. 5. Работа с отзывами. Убираю плохие отзывы из интернета, создаю и продвигаю в поиске хорошие. 6. Создание новых каналов привлечения целевой аудитории с последующим ростом продаж. Моя почта для связи (отвечу на все ваши вопросы): [email protected]

New comment

Product added to wishlist
Product added to compare.

iqitcookielaw - module, put here your own cookie law text